ACM Awards

In This Page

Individual

ACM Distinguished Educator

  • Michael J. Clancy, 2016
  • Dan Garcia, 2012

ACM Distinguished Scientist Award

  • George Necula, 2016 *
  • Ravi Ramamoorthi, 2015 *
  • Krste Asanović, 2011
  • Armando Fox, 2011
  • James O'Brien, 2009

ACM Distinguished Service Award

  • David A. Patterson, 2007
  • Susan L. Graham, 2006
  • Ruzena Bajcsy, 2003

ACM Doctoral Dissertation Award

  • Sanjam Garg, 2013
  • Ren Ng, 2006
  • Ion Stoica, 2001
  • David Wagner, 2001
  • Steven R. McCanne, 1997 *
  • John F. Canny, 1987

ACM Software System Award

  • John Ousterhout, 1997 *
  • Michael Stonebraker, 1988
  • Eugene Wong, 1988

ACM-AAI Allen Newell Award

  • Jitendra Malik, 2016
  • Michael Jordan, 2009
  • Ruzena Bajcsy, 2001
  • Lotfi A. Zadeh, 2000 *

Athena Lecturer Award

  • Katherine A. Yelick, 2013
  • Shafi Goldwasser, 2008

Eckert-Mauchly Award

  • David A. Patterson, 2008

Grace Murray Hopper Award

  • Sylvia Ratnasamy, 2014
  • Vern Paxson, 2007
  • Daniel Klein, 2006
  • George Necula, 2001 *
  • Shafi Goldwasser, 1996
  • John Ousterhout, 1987 *

Karl V. Karlstrom Outstanding Educator Award

  • Armando Fox, 2015
  • Stuart J. Russell, 2005
  • Randy H. Katz, 1999
  • David A. Patterson, 1991

Paris Kanellakis Theory and Practice Award

  • Scott Shenker, 2017
  • James Demmel, 2014
  • Robert K. Brayton, 2006
  • Gene Myers, 2001 *

ACM A.M. Turing Award

  • David A. Patterson, 2017
  • Michael Stonebraker, 2014
  • Shafi Goldwasser, 2012
  • Manuel Blum, 1995
  • William M. Kahan, 1989
  • Richard M. Karp, 1985

ACM Prize in Computing

  • Alexei (Alyosha) Efros, 2016
  • Eric Brewer, 2009

Special Interest Groups

ACM SIGACT Distinguished Service Prize

  • Alistair Sinclair, 2017
  • Richard M. Karp, 2008

ACM SIGARCH Distinguished Service Award

  • David A. Patterson, 2011

ACM SIGCHI Academy Member

  • Marti Hearst, 2017
  • James A. Landay, 2011 *

ACM SIGCOMM Award

  • Vern Paxson, 2011
  • Domenico Ferrari, 2006
  • Scott Shenker, 2002

ACM SIGSAC Outstanding Innovation Award

  • David Wagner, 2016

ACM SIGSOFT Distinguished Paper Award

  • Koushik Sen, 2016

Award for Outstanding Contribution to Computer Science Education

  • Michael J. Clancy, 2009

Edgar F. Codd Innovations Award

  • Michael Stonebraker, 1992

George E. Forsythe Memorial Award

  • William M. Kahan, 1972

Gödel Prize

  • Christos Papadimitriou, 2012
  • Shafi Goldwasser, 2001
  • Alistair Sinclair, 1996
  • Shafi Goldwasser, 1993

Knuth Prize

  • Christos Papadimitriou, 2002

Mark Weiser Award

  • Eric Brewer, 2009

Most Influential Principles of Programming Languages (POPL) Paper Award

  • Thomas A. Henzinger, 2014 *
  • George Necula, 2012 *
  • George Necula, 2007 *

Most Influential Programming Language Design and Implementation (PLDI) Paper Award

  • Eric Brewer, 2013
  • David E. Culler, 2013

Programming Languages Achievement Award

  • Susan L. Graham, 2000

SENSYS Test of Time Award

  • David E. Culler, 2018
  • David E. Culler, 2015
  • David E. Culler, 2014

SIGCOMM Test of Time Paper Award

  • Scott Shenker, 2017
  • David E. Culler, 2013
  • Richard M. Karp, 2011
  • Sylvia Ratnasamy, 2011
  • Scott Shenker, 2011
  • Ion Stoica, 2011
  • Vern Paxson, 2006
  • Scott Shenker, 2006

SIGDA Pioneering Achievement Award

  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 2018
  • Robert K. Brayton, 2011

SIGGRAPH Significant New Researcher Award

  • Alexei (Alyosha) Efros, 2010
  • Maneesh Agrawala, 2008 *
  • Ravi Ramamoorthi, 2007 *

SIGMM Technical Achievement Award

  • Lawrence A. Rowe, 2009

SIGMOBILE Outstanding Contribution Award

  • David E. Culler, 2007
  • Randy H. Katz, 2002
  • Robert W. Brodersen, 1998

SIGMOD Best Demonstration Award

  • Ken Goldberg, 2016

SIGMOD Systems Award

  • Lawrence A. Rowe, 2015
  • Michael Stonebraker, 2015

SIGMOD Test of Time Award

  • Michael Franklin, 2013 *
  • Joseph M. Hellerstein, 2013
  • Joseph M. Hellerstein, 2007
  • Michael Franklin, 2004 *
  • Joseph M. Hellerstein, 2002
  • Randy H. Katz, 1999
  • David A. Patterson, 1999

SIGOPS Hall of Fame Award

  • Tom Anderson, 2015 *
  • Susan L. Graham, 2015
  • Ion Stoica, 2015
  • John Ousterhout, 2012 *
  • Randy H. Katz, 2011
  • David A. Patterson, 2011
  • George Necula, 2006 *

Fellows

Association for Computing Machinery (ACM) Fellow

  • Krste Asanović, 2018
  • Peter Bartlett, 2018
  • Shafi Goldwasser, 2017
  • Yi Ma, 2017
  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 2014
  • Marti Hearst, 2013
  • Satish Rao, 2013
  • Ion Stoica, 2012
  • Alistair Sinclair, 2012
  • Katherine A. Yelick, 2012
  • Michael Jordan, 2010
  • Joseph M. Hellerstein, 2009
  • Jitendra Malik, 2008
  • Eric Brewer, 2007
  • Thomas A. Henzinger, 2006 *
  • Vern Paxson, 2006
  • Michael Franklin, 2005 *
  • Umesh Vazirani, 2005
  • Gene Myers, 2003 *
  • Stuart J. Russell, 2003
  • Scott Shenker, 2003
  • David E. Culler, 2002
  • Domenico Ferrari, 2001
  • Christos Papadimitriou, 2001
  • Alan J. Smith, 2001
  • Manuel Blum, 1999
  • James Demmel, 1999
  • Richard J. Fateman, 1999
  • Lawrence A. Rowe, 1997
  • Carlo H. Séquin, 1997
  • Ruzena Bajcsy, 1996
  • Michael A. Harrison, 1996
  • Robert Wilensky, 1996 *
  • Randy H. Katz, 1995
  • Susan L. Graham, 1994
  • William M. Kahan, 1994
  • Richard M. Karp, 1994
  • David A. Patterson, 1994
  • Michael Stonebraker, 1994
  • Lotfi A. Zadeh, 1994 *

*No longer active in the department