Other Faculty Awards


American Society Awards and Fellowships

Academy of Motion Pictures Arts and Sciences (AMPAS)

Technical Achievement (Oscar) Award

  • James O'Brien, 2015
  • Elwyn R. Berlekamp, 1995

American Academy of Arts and Sciences

American Academy of Arts and Sciences Member

  • Eric Brewer, 2018
  • James Demmel, 2018
  • Katherine A. Yelick, 2017
  • Scott Shenker, 2016
  • Robert Full, 2016
  • Jitendra Malik, 2013
  • Bin Yu, 2013
  • Eli Yablonovitch, 2011
  • Michael Jordan, 2010
  • Ruzena Bajcsy, 2007
  • S. Shankar Sastry, 2003
  • William M. Kahan, 2003
  • Shafi Goldwasser, 2001
  • Elwyn R. Berlekamp, 1996
  • Manuel Blum, 1995
  • Susan L. Graham, 1995
  • Randy H. Katz, 1990
  • David A. Patterson, 1990
  • A. Richard Newton, 1990 *
  • Christos Papadimitriou, 1990
  • Pravin Varaiya, 1985
  • Richard M. Karp, 1980
  • Charles V. Shank, 1980 *
  • Eugene Wong, 1980
  • John R. Whinnery, 1975 *

American Association for the Advancement of Science (AAAS)

American Association for the Advancement of Science (AAAS) Fellow

  • James Demmel, 2015
  • Stuart J. Russell, 2011
  • Randy H. Katz, 2011
  • Michael Jordan, 2011
  • Robert Full, 2011
  • Bin Yu, 2008
  • Jeffrey Bokor, 2008
  • Alan J. Smith, 2008
  • David A. Patterson, 2007
  • Jerome A. Feldman, 2005
  • Elwyn R. Berlekamp, 2001
  • Michael A. Harrison, 1996
  • Susan L. Graham, 1991
  • Thomas E. Everhart, 1988 *
  • Donald O. Pederson, 1988 *
  • Michael A. Lieberman, 1984
  • Otto J.M. Smith, 1984 *
  • Ernest S. Kuh, 1983 *
  • Manuel Blum, 1983
  • Charles A. Desoer, 1982 *
  • Lotfi A. Zadeh, 1976 *
  • Robert K. Brayton, 1972

Golden Goose Award

  • Lotfi A. Zadeh, 2017 *

American Automatic Control Council (AACC)

Donald P. Eckman Award

  • Murat Arcak, 2006
  • Claire Tomlin, 2003
  • Kameshwar Poolla, 1994
  • S. Shankar Sastry, 1990

John R. Ragazzini Education Award

  • S. Shankar Sastry, 2005
  • Charles A. Desoer, 1983 *

Richard E. Bellman Control Heritage Award

  • Pravin Varaiya, 2008
  • Lotfi A. Zadeh, 1998 *

American Institute for Medical and Biological Engineering (AIMBE)

American Institute for Medical and Biological Engineering (AIMBE) Fellow

  • Thomas F. Budinger, 1997

American Mathematical Society (AMS)

American Mathematical Society (AMS) Fellow

  • Elwyn R. Berlekamp, 2013
  • James Demmel, 2011
  • Bernd Sturmfels, 2011

Delbert Ray Fulkerson Prize

  • Satish Rao, 2012
  • Umesh Vazirani, 2012
  • Richard M. Karp, 1979

American Mathematical Society (AMS) and the Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM)

George David Birkhoff Prize in Applied Mathematics

  • Bernd Sturmfels, 2017

American Nuclear Society (ANS)

Distinguished Achievement in Nuclear Technology for Medical Diagnostics

  • Thomas F. Budinger, 1984
  • Stephen E. Derenzo, 1984 *

American Physical Society (APS)

American Physical Society (APS) Fellow

  • David Attwood, 2006
  • Jeffrey Bokor, 1998
  • Eli Yablonovitch, 1990
  • Charles V. Shank, 1988 *
  • Michael A. Lieberman, 1980
  • Ivan P. Kaminow, 1975 *
  • Charles K. (Ned) Birdsall, 1972 *
  • Allan J. Lichtenberg, 1972

Oliver E. Buckley Condensed Matter Prize

  • Eli Yablonovitch, 2016

Will Allis Prize for the Study of Ionized Gases

  • Michael A. Lieberman, 2006

American Roentgen Roy Society (ARRS)

American Roentgen Roy Society Gold Medal

  • Thomas F. Budinger, 2009

American Society for Engineering Education (ASEE)

Benjamin Garver Lamme Award

  • Paul R. Gray, 2005
  • David A. Hodges, 1999
  • Ernest S. Kuh, 1981 *
  • John R. Whinnery, 1975 *

Frederick Emmons Terman Award of the Electrical and Computer Engineering Division

  • Sanjit A. Seshia, 2016
  • Ali Niknejad, 2012
  • David Tse, 2009 *
  • Randy H. Katz, 1999
  • Edward A. Lee, 1997
  • Leon O. Chua, 1974

James H. McGraw Award

  • Constance Chang-Hasnain, 1999

American Society of Civil Engineers (ASCE)

Walter L. Huber Civil Engineering Research Prize

  • Alexandre Bayen, 2014

American Society of Mechanical Engineers (ASME)

Rufus Oldenburger Medal

  • Lotfi A. Zadeh, 1993 *

Thomas K. Caughey Dynamics Award

  • Jerrold Marsden, 2010 *

American Statistical Association (ASA)

American Statistical Association (ASA) Fellow

  • Michael Jordan, 2007
  • Bin Yu, 2005

American Vacuum Society (AVS)

American Vacuum Society (AVS) Fellow

  • Michael A. Lieberman, 2000

Anita Borg Institute for Women and Technology

ABIE Award for Technical Leadership

  • Ruzena Bajcsy, 2009

Association for the Advancement of Artificial Intelligence (AAAI)

AAAI - EAAI Outstanding Educator Award

  • Stuart J. Russell, 2016

AAAI Classic Paper Award

  • John F. Canny, 2002

Association for the Advancement of Artificial Intelligence (AAAI) Fellow

  • Michael Jordan, 2002
  • Stuart J. Russell, 1997
  • Robert Wilensky, 1991 *
  • Lotfi A. Zadeh, 1991 *
  • Ruzena Bajcsy, 1990
  • Jerome A. Feldman, 1990

Cognitive Science Society (CSS)

Cognitive Science Society (CSS) Fellow

  • Michael Jordan, 2010

Computer Measurement Group (CMG)

A. A. Michelson Award

  • Alan J. Smith, 2003
  • Domenico Ferrari, 1987

Computing Research Association (CRA)

A. Nico Habermann Award

  • Eugene Lawler, 1995 *

CRA Distinguished Service Award

  • Susan L. Graham, 2012
  • David A. Patterson, 2006
  • Ruzena Bajcsy, 2003
  • Randy H. Katz, 1995

Computing Research Association - Education (CRA - E)

Undergraduate Research Faculty Mentoring Award

  • Pieter Abbeel, 2016

Electrochemical Society (ECS)

ECS Dielectric Science & Technology Division Thomas D. Callinan Award

  • Tsu-Jae King Liu, 2011

Electronic Materials Symposium (EMS)

EMS Ross N. Tucker Award

  • Tsu-Jae King Liu, 1992

Electronic System Design Alliance (ESDA)

Phil Kaufman Award

  • Chenming Hu, 2013
  • Robert K. Brayton, 2007
  • A. Richard Newton, 2003 *
  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 2001
  • Ernest S. Kuh, 1998 *
  • Donald O. Pederson, 1995 *

Eta Kappa Nu - Electrical Engineering Honor Society (HKN)

C. Holmes MacDonald Outstanding Teaching Award

  • A. Richard Newton, 1986 *

IEEE-HKN Outstanding Young Professional Award

  • Constance Chang-Hasnain, 1991
  • Elwyn R. Berlekamp, 1971

Hellenic American Professional Society of California (HAPS)

Axion Award

  • Diogenes Angelakos, 1978 *

Institute of Mathematical Statistics (IMS)

Institute of Mathematical Statistics (IMS) Fellow

  • Peter Bartlett, 2011
  • Martin Wainwright, 2011
  • Michael Jordan, 2005
  • Bin Yu, 1999

International Society for Bayesian Analysis (ISBA)

International Society for Bayesian Analysis (ISBA) Fellow

  • Michael Jordan, 2014

Mitchell Prize

  • Stuart J. Russell, 2014

Materials Research Society (MRS)

MRS Outstanding Young Investigator Award

  • Ali Javey, 2015

New York Academy of Sciences (NYAS)

Aspen Brain Forum Junior Scientist Prize in Neurotechnology

  • Jose M. Carmena, 2010

Optical Society of America (OSA)

C.E.K. Mees Medal

  • Ming C. Wu, 2017

Frederic Ives Medal/Quinn Prize

  • Ivan P. Kaminow, 2011 *

John Tyndall Award

  • Ivan P. Kaminow, 1997 *

Nick Holonyak Jr. Award

  • Kam Y. Lau, 2008
  • Constance Chang-Hasnain, 2007

Optical Society of America (OSA) Fellow

  • Ming C. Wu, 1998
  • Constance Chang-Hasnain, 1997
  • David Attwood, 1994
  • Jeffrey Bokor, 1991
  • Eli Yablonovitch, 1982
  • T. Kenneth Gustafson, 1980
  • John R. Whinnery, 1978 *
  • Ivan P. Kaminow, 1976 *
  • Shyh Wang, 1972 *

OSA Adolf Lomb Medal

  • Eli Yablonovitch, 1978

OSA Charles H. Townes Award

  • Charles V. Shank, 2002 *
  • Ivan P. Kaminow, 1995 *

Paul F. Forman Team Engineering Excellence Award

  • Ming C. Wu, 2007

R. W. Wood Prize

  • Eli Yablonovitch, 1996
  • Charles V. Shank, 1981 *

Radiological Society of North America (RSNA)

Alexander Margulis Award

  • Chunlei Liu, 2015

SIAM Activity Group (SIAG)

SIAM Activity Group Control and Systems Theory Prize

  • Murat Arcak, 2007

Society of Nuclear Medicine and Molecular Imaging (SNMMI)

Georg Charles de Hevesy Pioneer Award

  • Thomas F. Budinger, 1996

Paul C. Aebersold Award

  • Thomas F. Budinger, 1989

SNMMI Distinguished Scientist Award

  • Thomas F. Budinger, 1991

Tau Beta Pi - The Engineering Honor Society (TBP)

Outstanding Faculty of the Year Award

  • John DeNero, 2015

Tau Beta Pi Eminent Engineer

  • Randy H. Katz, 1999
  • Charles V. Shank, 1996 *
  • David A. Hodges, 1992

Tthe Advanced Computing Systems Association (USENIX)

Internet Defense Prize

  • Vern Paxson, 2017
  • David Wagner, 2017

USENIX Lifetime Achievement (Flame) Award

  • Michael Stonebraker, 2005

USENIX Test of Time Award

  • Doug Tygar, 2015
  • David E. Culler, 2014

Upsilon Pi Epsilon (UPE)

Abacus Award

  • David A. Patterson, 2006

Government Awards and Fellowships

Air Force Office of Scientific Research (AFOSR)

Air Force Young Investigator

  • Robert Pilawa-Podgurski, 2015

Argonne National Laboratory (Mathematics & Computer Science Division) (ANL)

James H. Wilkinson Prize for Numerical Software

  • Jonathan Shewchuk, 2003

Armed Forces Communications and Electronics Association (AFCEA)

Distinguished Award for Excellence in Engineering (formerly the Benjamin H. Oliver Gold Medal for Engineering)

  • Kam Y. Lau, 2010

Berkeley Chamber of Commerce (BCC)

Berkeley Visionary Award

  • Scott Shenker, 2017

City of Philadelphia

John Scott Award

  • Ruzena Bajcsy, 2017

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA)

DARPA Young Faculty Award

  • Pieter Abbeel, 2013

DARPATech Significant Technical Achievement Award

  • John D. Kubiatowicz, 2002
  • Chenming Hu, 2000
  • Jeffrey Bokor, 2000
  • Tsu-Jae King Liu, 2000

National Academy of Engineering (NAE)

NAE Gilbreth Lectureship

  • Ana Claudia Arias, 2017
  • Rikky Muller, 2017
  • David Tse, 2012 *
  • Armando Fox, 2011
  • Steven Conolly, 2006
  • Tsu-Jae King Liu, 2006
  • Constance Chang-Hasnain, 2005

National Academy of Engineering (NAE) Member

  • Constance Chang-Hasnain, 2018
  • David Tse, 2018 *
  • Tsu-Jae King Liu, 2017
  • Katherine A. Yelick, 2017
  • Scott Shenker, 2012
  • Jitendra Malik, 2011
  • Michael Jordan, 2010
  • Eric Brewer, 2007
  • Roger T. Howe, 2005 *
  • David E. Culler, 2005
  • William M. Kahan, 2005
  • Shafi Goldwasser, 2005
  • A. Richard Newton, 2003 *
  • Gene Myers, 2003 *
  • Eli Yablonovitch, 2003
  • Christos Papadimitriou, 2002
  • Albert Pisano, 2001 *
  • S. Shankar Sastry, 2001
  • Randy H. Katz, 2000
  • James Demmel, 1999
  • Pravin Varaiya, 1999
  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 1998
  • Ruzena Bajcsy, 1997
  • Michael Stonebraker, 1997
  • Theodore Van Duzer, 1997
  • Chenming Hu, 1996
  • Thomas F. Budinger, 1996
  • Andrew R. Neureuther, 1995
  • Richard M. White, 1994
  • Robert K. Brayton, 1993
  • Susan L. Graham, 1993
  • David A. Patterson, 1993
  • Richard M. Karp, 1992
  • Richard S. Muller, 1992
  • Paul R. Gray, 1990
  • David G. Messerschmitt, 1990
  • Robert W. Brodersen, 1988
  • Eugene Wong, 1987
  • William G. Oldham, 1986
  • David A. Hodges, 1983
  • Charles V. Shank, 1983 *
  • Thomas E. Everhart, 1978 *
  • Elwyn R. Berlekamp, 1977
  • Charles A. Desoer, 1977 *
  • Donald O. Pederson, 1974 *
  • Lotfi A. Zadeh, 1973 *
  • John R. Whinnery, 1972 *

Simon Ramo Founders Award

  • Ruzena Bajcsy, 2016
  • John R. Whinnery, 1986 *

National Academy of Inventors (NAI)

National Academy of Inventors (NAI) Fellow

  • Eli Yablonovitch, 2017
  • Tsu-Jae King Liu, 2017
  • Chenming Hu, 2015

National Academy of Medicine (NAM)

National Academy of Medicine (NAM) Member

  • Ruzena Bajcsy, 1995
  • Thomas F. Budinger, 1990

National Academy of Sciences (NAS)

Michael and Sheila Held Prize

  • Prasad Raghavendra, 2018

National Academy of Sciences (NAS) Member

  • Umesh Vazirani, 2018
  • Jitendra Malik, 2015
  • Bin Yu, 2014
  • James Demmel, 2011
  • Michael Jordan, 2010
  • Christos Papadimitriou, 2009
  • David A. Patterson, 2006
  • Phillip Colella, 2004
  • Shafi Goldwasser, 2004
  • Eli Yablonovitch, 2003
  • Manuel Blum, 2002
  • Elwyn R. Berlekamp, 1999
  • William J. Welch, 1999
  • Charles V. Shank, 1984 *
  • Donald O. Pederson, 1982 *
  • Richard M. Karp, 1980
  • John R. Whinnery, 1972 *

William O. Baker Award for Initiatives in Research

  • Benjamin Recht, 2015
  • Ali Javey, 2009

National Aeronautics and Space Administration (NASA)

NASA Inventions and Contributions Board Award

  • Joseph Gonzalez, 2005

NASA Space Act Award

  • Joseph Gonzalez, 2005

NASA Tech Briefs Award

  • Stephen E. Derenzo, 1973 *

National Institutes of Health (NIH)

Javits Neuroscience Investigator Award

  • Edwin R. Lewis, 1984

Method To Extend Research in Time (MERIT) Award

  • Thomas F. Budinger, 1990

North Atlantic Treaty Organization (NATO)

North Atlantic Treaty Organization (NATO) Fellow

  • Richard S. Muller, 1968

Office of Naval Research (ONR)

Office of Naval Research Young Investigator Program

  • Yi Ma, 2005

United States Department of Defense (DOD)

DOD Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers

  • Pieter Abbeel, 2013
  • Ravi Ramamoorthi, 2007 *

National Security Science and Engineering Faculty (NSSEF) Fellow

  • Constance Chang-Hasnain, 2008

United States Department of Energy (DOE)

DOE Early Career Research Award

  • Aydin Buluç, 2013

Enrico Fermi Award

  • Charles V. Shank, 2014 *

United States Department of State Bureau of Educational and Cultural Affairs (CIES)

Fullbright Scholar

  • Richard S. Muller, 1982

United States Patent and Trademark Office (USPTO)

National Medal of Technology and Innovation

  • Chenming Hu, 2016

International Society Awards and Fellowships

Australian Prime Minister's Prizes for Science

Malcolm McIntosh Prize for Physical Scientist of the Year

  • Peter Bartlett, 2001

Committee of Presidents of Statistical Societies (COPSS)

COPSS Elizabeth L. Scott Award

  • Bin Yu, 2018

COPSS Presidents' Award

  • Martin Wainwright, 2014

Engineering in Medicine & Biology Society (EMBS)

Engineering Medicine & Biology Society Early Career Achievement Award

  • Jose M. Carmena, 2011

European Design and Automation Association (EDAA)

EDAA Lifetime Achievement Award

  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 2012
  • Jan M. Rabaey, 2009
  • Ernest S. Kuh, 2008 *
  • Robert K. Brayton, 2006

FlexTech Allliance

FLEXI R&D Achievements Award

  • Ana Claudia Arias, 2017

Institute for Operations Research and the Management Sciences (INFORMS)

INFORMS Applied Probability Society (APS) Erlang Prize

  • David Tse, 2000 *

INFORMS Energy, Natural Resources, and the Environment (ENRE) Best Publication Award in Energy

  • Somayeh Sojoudi, 2016

INFORMS Frederick W. Lanchester Prize

  • Jean Walrand, 1989
  • Richard M. Karp, 1977

INFORMS John von Neumann Theory Prize

  • Richard M. Karp, 1990

INFORMS Optimization Society Young Researchers Prize

  • Somayeh Sojoudi, 2015

Institute of Physics (IOP)

Isaac Newton Medal

  • Eli Yablonovitch, 2015

Institution of Engineering and Technology (IET)

J J Thomson Medal for Electronics

  • Kam Y. Lau, 2009

Mountbatten Medal

  • Eli Yablonovitch, 2010

International Association for Cryptologic Research (IACR)

IACR EUROCRYPT Best Paper Award

  • Sanjam Garg, 2013

International Association for Cryptologic Research (IACR) Fellow

  • Manuel Blum, 2012
  • Shafi Goldwasser, 2007

International Association for Fuzzy-Set Management & Economy (SIGEF)

Kaufmann Prize

  • Lotfi A. Zadeh, 2004 *

International Association for Pattern Recognition (IAPR)

King-Sun Fu Prize

  • Jitendra Malik, 2014

International Conference on Information Processing and Management of Uncertainty in Knowledge-Based Systems (IPMU)

Kampé de Fériet Award

  • Lotfi A. Zadeh, 1992 *

International Conference on Numerical Simulation of Plasmas (ICNSP)

John Dawson Prize

  • Otto J.M. Smith, 2003 *

International Federation for Automatic Control (IFAC)

International Federation for Automatic Control (IFAC) Fellow

  • S. Shankar Sastry, 2017
  • Pravin Varaiya, 2017

International Foundation for Artificial Intelligence (IFAI)

AI Special Contributions Award

  • Lotfi A. Zadeh, 1992 *

International Fuzzy Systems Association (IFSA)

IFSA Certificate of Merit

  • Lotfi A. Zadeh, 1999 *

International Fuzzy Systems Association (IFSA) Fellow

  • Lotfi A. Zadeh, 1997 *

International Joint Conference on Artificial Intelligence (IJCAI)

Computers and Thought Award

  • Stuart J. Russell, 1994

IJCAI Award for Research Excellence

  • Jitendra Malik, 2018
  • Michael Jordan, 2016

International Linear Algebra Society (ILAS)

Hans Schneider Prize

  • Beresford N. Parlett, 2010

International Plasma Chemistry Society (IPCS)

International Plasma Chemistry Society (IPCS) Fellow

  • Michael A. Lieberman, 1980

International Society for Optics and Photonics (SPIE)

Electronic Imaging Conference on 3D Image Processing Best Paper Award

  • Avideh Zakhor, 2016

Harold E. Edgerton Award

  • Charles V. Shank, 1990 *

SPIE Early Career Achievement Award - Academic

  • Laura Waller, 2018

International Society of Automation (ISA)

InTech Magazine's Leaders of the Pack

  • Otto J.M. Smith, 2003 *
  • Lotfi A. Zadeh, 2003 *

ISA Albert F. Sperry Founder Award

  • Kristofer Pister, 2009

International Society of Magnetic Resonance in Medicine (ISMRM)

ISMRM Distinguished Service (Silver) Medal

  • Thomas F. Budinger, 1989

International Speech Communication Association (ISCA)

International Speech Communication Association (ISCA) Fellow

  • Nelson Morgan, 2010

International Symposium on Compound Semiconductors (ISCS)

Quantum Device Award

  • Constance Chang-Hasnain, 2014

International Union of Pure and Applied Physics (IUPAP)

Von Engel Prize

  • Michael A. Lieberman, 2005

Japan Society of Applied Physics (JSAP)

Microoptics Award

  • Constance Chang-Hasnain, 2009

SIAM Activity Group (SIAG)

SIAM Activity Group Linear Algebra Best Paper Prize

  • Beresford N. Parlett, 2006
  • James Demmel, 1991
  • William M. Kahan, 1991
  • James Demmel, 1988

SIAM Activity Group Optimization Prize

  • Laurent El Ghaoui, 2008
  • Michael Jordan, 2008

Simons Foundation

Simons Foundation Investigator Award

  • Shafi Goldwasser, 2012

Society for Imaging Science and Technology (IS&T)

Electronic Imaging Scientist of the Year

  • Avideh Zakhor, 2018

Society of Engineering Science

A.C. Eringen Medal

  • Lotfi A. Zadeh, 1976 *

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)

UNESCO Medal for the Development of Nanosciences and Nanotechnologies

  • Constance Chang-Hasnain, 2015

Weizmann Institute of Science

Morris L. Levinson Prize in Mathematics

  • Shafi Goldwasser, 1999

World Congress on Expert Systems

Feigenbaum Medal

  • Lotfi A. Zadeh, 1998 *

World Molecular Imaging Society (WMIS)

World Molecular Imaging Society (WMIS) Fellow

  • Thomas F. Budinger, 2012

World Technology Network (WTN)

World Technology Policy Award

  • Stuart J. Russell, 2015

Other International Awards

Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC)

Science Prize for Innovation, Research and Education

  • Ali Javey, 2011

Australian Academy of Science

Australian Academy of Science Fellow

  • Peter Bartlett, 2015

BBVA Foundation (BBVA)

Frontiers of Knowledge Award

  • Shafi Goldwasser, 2017
  • Lotfi A. Zadeh, 2012 *

Canadian Mathematical Society (CMS)

Jeffery-Williams Prize

  • Jerrold Marsden, 1981 *

Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS)

CNRS Bronze Medal

  • Laurent El Ghaoui, 1998

Chinese Institute of Engineers - USA (CIE - USA)

CIE Distinguished Lifetime Achievement Award

  • Chenming Hu, 2011

CIE-USA Distinguished Science & Technology Award

  • Ernest S. Kuh, 2014 *

Czech Republic Academy of Sciences (CAS)

Bernard Bolzano Honorary Medal

  • Lotfi A. Zadeh, 1997 *

ETH Zurich (ETH)

Gold-Platinum ETH Medal for CS and CS Education

  • Christos Papadimitriou, 2016

Japan Society for Fuzzy Theory and Intelligent Informatics (J-SOFT)

SOFT Scientific Contribution Memorial Award

  • Lotfi A. Zadeh, 1998 *

Jung-Stiftung für Wissenschaft und Forschung

Ernst Jung Prize for Medicine

  • Thomas F. Budinger, 1989

Mathematical Research Institute of Oberwolfach (MFO DE)

Oberwolfach Prize

  • Luca Trevisan, 2000

National Grand Lodge of Romania and the Romanian Academy

Grigore Moisil Prize

  • Lotfi A. Zadeh, 1993 *

Polish Academy of Sciences (PAN)

Nicolaus Copernicus Medal

  • Lotfi A. Zadeh, 2005 *

Royal Belgian Association of Electrical Engineers (KBVE - SRBE)

Prix George Montefiore

  • Charles A. Desoer, 1975 *

Royal Flemish Academy of Belgium for Science and the Arts (KVAB)

Royal Flemish Academy of Belgium for Science and the Arts Elected Member

  • Jan M. Rabaey, 2011

Royal Society of London (RSL)

Foreign Member of the Royal Society of London

  • Eli Yablonovitch, 2013

Technion - Israel Institute of Technology

Harvey Prize

  • Eli Yablonovitch, 2011
  • Richard M. Karp, 1998

Université de Liège

Médaille de l'Université de Liège

  • Charles A. Desoer, 1970 *

Privately-Funded Awards and Fellowships

Alexander von Humboldt Foundation

Humboldt Research Award

  • Constance Chang-Hasnain, 2009

Alfred P. Sloan Foundation

Sloan Research Fellow

  • Anca Dragan, 2018
  • Raluca Ada Popa, 2018
  • Ren Ng, 2017
  • Prabal Dutta, 2017
  • Nir Yosef, 2016
  • Tapan S. Parikh, 2014 *
  • Björn Hartmann, 2013
  • Michael Lustig, 2013
  • Prasad Raghavendra, 2012
  • Sylvia Ratnasamy, 2012
  • Benjamin Recht, 2011
  • Pieter Abbeel, 2011
  • Koushik Sen, 2011
  • Thomas Griffiths, 2010
  • Ali Javey, 2010
  • Jose M. Carmena, 2009
  • Sanjit A. Seshia, 2008
  • Yun S. Song, 2008
  • Alexei (Alyosha) Efros, 2008
  • Dawn Song, 2007
  • Maneesh Agrawala, 2007 *
  • Daniel Klein, 2007
  • Martin Wainwright, 2005
  • Elchanan Mossel, 2005 *
  • Jonathan Shewchuk, 2004
  • James O'Brien, 2003
  • George Necula, 2003 *
  • Ion Stoica, 2003
  • David Wagner, 2003
  • Lior Pachter, 2003 *
  • Steven R. McCanne, 1999 *
  • Joseph M. Hellerstein, 1998
  • Jack Gallant, 1998
  • Eric Brewer, 1997
  • Constance Chang-Hasnain, 1994
  • Bernd Sturmfels, 1991
  • Eli Yablonovitch, 1978
  • Manuel Blum, 1972

Amazon.com, Inc.

Amazon Research Award

  • David Bamman, 2017

Asian Pacific Fund (APF)

Chang Lin Tien Leadership in Education Award

  • S. Shankar Sastry, 2010

Carnegie Mellon School of Computer Science (CMUCS)

Katayanagi Prize for Research Excellence

  • Christos Papadimitriou, 2008
  • David A. Patterson, 2007

Charles Lee Powell Foundation

Charles Lee Powell Fellowship

  • John Wawrzynek, 1985

Computer History Museum (CHM)

Computer History Museum (CHM) Fellow

  • David A. Patterson, 2007

David and Lucile Packard Foundation

Packard Fellow in Science and Engineering

  • Laura Waller, 2014
  • Yun S. Song, 2008
  • Constance Chang-Hasnain, 1992
  • Ming C. Wu, 1992
  • John F. Canny, 1988

Franklin Institute

Benjamin Franklin Medal

  • Shafi Goldwasser, 2010
  • Ruzena Bajcsy, 2009
  • Lotfi A. Zadeh, 2009 *
  • Richard M. Karp, 2004

Georgia Tech's Sigma Xi

Monie A. Ferst Award

  • Chenming Hu, 1998
  • Manuel Blum, 1991

Gigascale Systems Research Center (GSRC)

A. Richard Newton GSRC Industrial Impact Award

  • Jan M. Rabaey, 2009

Glushko-Samuelson Foundation

David E. Rumelhart Prize

  • Michael Jordan, 2015

Gordon and Betty Moore Foundation

Moore Investigator in Data Driven Discovery

  • Laura Waller, 2014

Harvard University

Harvard Centennial Medal

  • Richard M. Karp, 1997

Harvard Medal

  • Susan L. Graham, 2008

Hellman Fellows Program

Hellman Fellow

  • Raluca Ada Popa, 2018
  • Sanjam Garg, 2018
  • Thomas Courtade, 2016
  • Tapan S. Parikh, 2013 *
  • Michael Lustig, 2012
  • Pieter Abbeel, 2011
  • Sayeef Salahuddin, 2010
  • Elad Alon, 2009
  • Sanjit A. Seshia, 2008
  • Maneesh Agrawala, 2008 *
  • Jose M. Carmena, 2007
  • Daniel Klein, 2006
  • Ras Bodik, 2005 *
  • James O'Brien, 2004
  • Marti Hearst, 2000
  • James A. Landay, 1999 *

Honda Foundation

Honda Prize

  • Lotfi A. Zadeh, 1989 *

IBM

IBM Faculty Award

  • Michael Franklin, 2009 *
  • Elad Alon, 2008
  • Vladimir Stojanovic, 2006

Inamori Foundation

Kyoto Prize

  • Richard M. Karp, 2008

Intel Corporation

Intel Outstanding Researcher Award in Nanotechnology

  • Tsu-Jae King Liu, 2012

Iowa State University

Anson Marston Medal

  • Robert K. Brayton, 2002

John Simon Guggenheim Memorial Foundation

Guggenheim Fellow

  • Thomas Griffiths, 2017
  • Leon O. Chua, 2010
  • Dawn Song, 2010
  • Constance Chang-Hasnain, 2009
  • Alexei (Alyosha) Efros, 2008
  • Bin Yu, 2006
  • William G. Oldham, 1985
  • Thomas E. Everhart, 1974 *
  • Michael A. Lieberman, 1972
  • Pravin Varaiya, 1971
  • Charles A. Desoer, 1970 *
  • Michael A. Harrison, 1969
  • Elijah Polak, 1968
  • Richard M. White, 1968
  • Eugene Wong, 1968
  • Lotfi A. Zadeh, 1968 *
  • George L. Turin, 1966 *
  • Allan J. Lichtenberg, 1965
  • Shyh Wang, 1965 *
  • Donald O. Pederson, 1963 *
  • Otto J.M. Smith, 1959 *
  • John R. Whinnery, 1958 *
  • Diogenes Angelakos, 1957 *

Keysight Technologies

Keysight Early Career Professor Award

  • Rikky Muller, 2017

MacArthur Foundation

MacArthur Fellow

  • Dawn Song, 2010
  • Maneesh Agrawala, 2009 *
  • Claire Tomlin, 2006

Max Planck Society

Max Planck Research Award

  • Constance Chang-Hasnain, 2009
  • Gene Myers, 2004 *
  • Jerrold Marsden, 2000 *

McKnight Endowment Fund for Neuroscience

McKnight Technological Innovations in Neuroscience Award

  • Jose M. Carmena, 2017
  • Michel Maharbiz, 2017

Microsoft Research (MSR)

Microsoft New Faculty Fellow

  • Daniel Klein, 2004

NEC Corporation (NEC)

Computers and Communications (C&C) Prize

  • Scott Shenker, 2015
  • David A. Patterson, 2004
  • Donald O. Pederson, 1996 *

Neural Information Processing Systems Foundation (NIPS)

NIPS Test of Time Award

  • Benjamin Recht, 2017

Pan Wen Yuan Foundation

Pan Wen-Yuan Foundation Outstanding Research Award

  • Constance Chang-Hasnain, 2013

Rank Prize Funds

Rank Prize in Optoelectronics

  • Eli Yablonovitch, 2014

R&D 100 Awards & Technology Conference (R&D 100)

R&D 100 Award

  • Otto J.M. Smith, 1999 *

Robotic Industries Association (RIA)

Joseph F. Engelberger Robotics Award for Excellence in Education

  • Ken Goldberg, 2000

RSA Conference

RSA Excellence in the Field of Mathematics Award

  • Shafi Goldwasser, 1998

Semiconductor Research Corporation (SRC)

SIA University Researcher Award

  • Tsu-Jae King Liu, 2014
  • Chenming Hu, 2011
  • Jan M. Rabaey, 2010
  • David Allstot, 2008 *
  • Andrew R. Neureuther, 2007
  • William G. Oldham, 2003
  • Paul R. Gray, 2000
  • Donald O. Pederson, 1995 *

SRC Aristotle Award

  • Jan M. Rabaey, 2017
  • Tsu-Jae King Liu, 2016
  • Andrew R. Neureuther, 2012
  • Chenming Hu, 2009
  • David Allstot, 2005 *
  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 2002

SRC Inventor Recognition Award

  • Andrew R. Neureuther, 2010
  • Sayeef Salahuddin, 2007
  • Tsu-Jae King Liu, 2005
  • Tsu-Jae King Liu, 2003
  • Tsu-Jae King Liu, 2000
  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 1991

SRC Technical Excellence Award

  • Robert K. Brayton, 2011
  • William G. Oldham, 1996
  • Chenming Hu, 1991
  • Ping K. Ko, 1991 *

Silicon Valley Engineering Council (SVEC)

Silicon Valley Engineering Hall of Fame

  • Randy H. Katz, 2018
  • Chenming Hu, 2017
  • Paul R. Gray, 2015
  • David A. Hodges, 2012
  • Ernest S. Kuh, 2008 *
  • Lotfi A. Zadeh, 2006 *
  • David A. Patterson, 2005

Stanford Office of Technology Licensing (OTL)

Stanford's Outstanding Inventor Award

  • Steven Conolly, 2004

Stevens Institute of Technology

Renaissance Award

  • Richard S. Muller, 1995

Tapia Conference

Richard A. Tapia Achievement Award

  • David A. Patterson, 2016

Media/Publication Awards

American Way Magazine

Ten People to Watch

  • Kristofer Pister, 2006

Applied Physics A&B and Springer Science+Business Media

Julius Springer Prize for Applied Physics

  • Eli Yablonovitch, 2001

Discover Magazine

The 50 Most Important Women in Science

  • Ruzena Bajcsy, 2002

Medtech Boston

MedTech Boston's 40 Under 40 Healthcare Innovators

  • Rikky Muller, 2016

MIT Technology Review (MIT TR)

MIT Tech Review Top 10 Breakthrough Technologies (TR10)

  • Ren Ng, 2012
  • Joseph M. Hellerstein, 2010
  • Michel Maharbiz, 2009
  • David E. Culler, 2003

MIT Tech Review Top 100 Innovators Under 35 (TR100)

  • James O'Brien, 2004
  • Claire Tomlin, 2003
  • Vivek Subramanian, 2002
  • Eric Brewer, 1999
  • Joseph M. Hellerstein, 1999

MIT Tech Review Top 35 Innovators Under 35 (TR35)

  • Alessandro Chiesa, 2018
  • Anca Dragan, 2017
  • Sergey Levine, 2016
  • Rikky Muller, 2015
  • Ren Ng, 2012
  • Pieter Abbeel, 2011
  • Ali Javey, 2009
  • Dawn Song, 2009

MIT Tech Review Top 7 Innovators Over 70 (TR7)

  • Ruzena Bajcsy, 2016
  • Michael Stonebraker, 2016

Nano Letters (ACS NANO)

Nano Letters Young Investigators Lectureship Award

  • Ali Javey, 2014

Networking Women (n2 Women)

10 Women in Networking/Communications That You Should Watch

  • Sylvia Ratnasamy, 2016

Popular Science

Brilliant 10

  • Prabal Dutta, 2014
  • David Wagner, 2002

Robot Film Festival

Most Educational Film Award (Botsker)

  • Ken Goldberg, 2015

Scientific American

50 Leading Young Scientists

  • John D. Kubiatowicz, 2002

Tribeca Film Festival

Tribeca Disruptive Innovation Award

  • Ken Goldberg, 2013

*No longer active in the department