Government and Privately Funded Awards and Fellowships

In This Page

Government Awards

Air Force Young Investigator
Air Force Office of Scientific Research (AFOSR)

  • Robert Pilawa-Podgurski, 2015

DARPA Young Faculty Award
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA)

  • Pieter Abbeel, 2013

DARPATech Significant Technical Achievement Award
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA)

  • John D. Kubiatowicz, 2002
  • Jeffrey Bokor, 2000
  • Chenming Hu, 2000
  • Tsu-Jae King Liu, 2000

Distinguished Award for Excellence in Engineering (formerly the Benjamin H. Oliver Gold Medal for Engineering)
Armed Forces Communications and Electronics Association (AFCEA)

  • Kam Y. Lau, 2010

DOD Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers
United States Department of Defense (DOD)

  • Pieter Abbeel, 2013
  • Ravi Ramamoorthi, 2007 *

DOE Early Career Research Award
United States Department of Energy (DOE)

  • Aydin Buluç, 2013

Enrico Fermi Award
United States Department of Energy (DOE)

  • Charles V. Shank, 2014 *

Fullbright Scholar
United States Department of State Bureau of Educational and Cultural Affairs (CIES)

  • Richard S. Muller, 1982

James H. Wilkinson Prize for Numerical Software
Argonne National Laboratory (Mathematics & Computer Science Division) (ANL)

  • Jonathan Shewchuk, 2003

Javits Neuroscience Investigator Award
National Institutes of Health (NIH)

  • Edwin R. Lewis, 1984

Method To Extend Research in Time (MERIT) Award
National Institutes of Health (NIH)

  • Thomas F. Budinger, 1990

Michael and Sheila Held Prize
National Academy of Sciences (NAS)

  • Prasad Raghavendra, 2018

NAE Gilbreth Lectureship
National Academy of Engineering (NAE)

  • Ana Claudia Arias, 2017
  • Rikky Muller, 2017
  • David Tse, 2012 *
  • Armando Fox, 2011
  • Steven Conolly, 2006
  • Tsu-Jae King Liu, 2006
  • Constance Chang-Hasnain, 2005

NASA Inventions and Contributions Board Award
National Aeronautics and Space Administration (NASA)

  • Joseph Gonzalez, 2005

NASA Space Act Award
National Aeronautics and Space Administration (NASA)

  • Joseph Gonzalez, 2005

NASA Tech Briefs Award
National Aeronautics and Space Administration (NASA)

  • Stephen E. Derenzo, 1973 *

National Academy of Inventors (NAI) Fellow
National Academy of Inventors (NAI)

  • Constance Chang-Hasnain, 2018
  • Tsu-Jae King Liu, 2017
  • Eli Yablonovitch, 2017
  • Chenming Hu, 2015

National Academy of Medicine (NAM) Member
National Academy of Medicine (NAM)

  • Ruzena Bajcsy, 1995
  • Thomas F. Budinger, 1990

National Security Science and Engineering Faculty (NSSEF) Fellow
United States Department of Defense (DOD)

  • Constance Chang-Hasnain, 2008

North Atlantic Treaty Organization (NATO) Fellow
North Atlantic Treaty Organization (NATO)

  • Richard S. Muller, 1968

Office of Naval Research Young Investigator Program
Office of Naval Research (ONR)

  • Yi Ma, 2005

Simon Ramo Founders Award
National Academy of Engineering (NAE)

  • Ruzena Bajcsy, 2016
  • John R. Whinnery, 1986 *

William O. Baker Award for Initiatives in Research
National Academy of Sciences (NAS)

  • Benjamin Recht, 2015
  • Ali Javey, 2009

National Medal of Technology and Innovation
United States Patent and Trademark Office (USPTO)

  • Chenming Hu, 2016

National Academy of Sciences (NAS) Member
National Academy of Sciences (NAS)

  • Umesh Vazirani, 2018
  • Jitendra Malik, 2015
  • Bin Yu, 2014
  • James Demmel, 2011
  • Michael Jordan, 2010
  • Christos Papadimitriou, 2009
  • David A. Patterson, 2006
  • Phillip Colella, 2004
  • Shafi Goldwasser, 2004
  • Eli Yablonovitch, 2003
  • Manuel Blum, 2002
  • Elwyn R. Berlekamp, 1999
  • William J. Welch, 1999
  • Charles V. Shank, 1984 *
  • Donald O. Pederson, 1982 *
  • Richard M. Karp, 1980
  • John R. Whinnery, 1972 *

National Academy of Engineering (NAE) Member
National Academy of Engineering (NAE)

  • Constance Chang-Hasnain, 2018
  • David Tse, 2018 *
  • Tsu-Jae King Liu, 2017
  • Katherine A. Yelick, 2017
  • Scott Shenker, 2012
  • Jitendra Malik, 2011
  • Michael Jordan, 2010
  • Eric Brewer, 2007
  • David E. Culler, 2005
  • Shafi Goldwasser, 2005
  • Roger T. Howe, 2005 *
  • William M. Kahan, 2005
  • A. Richard Newton, 2003 *
  • Gene Myers, 2003 *
  • Eli Yablonovitch, 2003
  • Christos Papadimitriou, 2002
  • Albert Pisano, 2001 *
  • S. Shankar Sastry, 2001
  • Randy H. Katz, 2000
  • James Demmel, 1999
  • Pravin Varaiya, 1999
  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 1998
  • Ruzena Bajcsy, 1997
  • Michael Stonebraker, 1997
  • Theodore Van Duzer, 1997
  • Chenming Hu, 1996
  • Thomas F. Budinger, 1996
  • Andrew R. Neureuther, 1995
  • Richard M. White, 1994
  • Robert K. Brayton, 1993
  • Susan L. Graham, 1993
  • David A. Patterson, 1993
  • Richard M. Karp, 1992
  • Richard S. Muller, 1992
  • Paul R. Gray, 1990
  • David G. Messerschmitt, 1990
  • Robert W. Brodersen, 1988
  • Eugene Wong, 1987
  • William G. Oldham, 1986
  • David A. Hodges, 1983
  • Charles V. Shank, 1983 *
  • Thomas E. Everhart, 1978 *
  • Elwyn R. Berlekamp, 1977
  • Charles A. Desoer, 1977 *
  • Donald O. Pederson, 1974 *
  • Lotfi A. Zadeh, 1973 *
  • John R. Whinnery, 1972 *

Berkeley Visionary Award
Berkeley Chamber of Commerce (BCC)

  • Scott Shenker, 2017

John Scott Award
City of Philadelphia

  • Ruzena Bajcsy, 2017

Privately-Funded Awards

A. Richard Newton GSRC Industrial Impact Award
Gigascale Systems Research Center (GSRC)

  • Jan M. Rabaey, 2009

Amazon Research Award
Amazon.com, Inc.

  • David Bamman, 2017

Anson Marston Medal
Iowa State University

  • Robert K. Brayton, 2002

Benjamin Franklin Medal in Computer and Cognitive Science
Franklin Institute

  • Shafi Goldwasser, 2010
  • Ruzena Bajcsy, 2009
  • Richard M. Karp, 2004

Benjamin Franklin Medal in Electrical Engineering
Franklin Institute

  • Eli Yablonovitch, 2018
  • Lotfi A. Zadeh, 2009 *

Chang Lin Tien Leadership in Education Award
Asian Pacific Fund (APF)

  • S. Shankar Sastry, 2010

Charles Lee Powell Fellowship
Charles Lee Powell Foundation

  • John Wawrzynek, 1985

Computer History Museum (CHM) Fellow
Computer History Museum (CHM)

  • David A. Patterson, 2007

David E. Rumelhart Prize
Glushko-Samuelson Foundation

  • Michael Jordan, 2015

Guggenheim Fellow
John Simon Guggenheim Memorial Foundation

  • Thomas Griffiths, 2017
  • Leon O. Chua, 2010
  • Dawn Song, 2010
  • Constance Chang-Hasnain, 2009
  • Alexei (Alyosha) Efros, 2008
  • Bin Yu, 2006
  • William G. Oldham, 1985
  • Thomas E. Everhart, 1974 *
  • Michael A. Lieberman, 1972
  • Pravin Varaiya, 1971
  • Charles A. Desoer, 1970 *
  • Michael A. Harrison, 1969
  • Elijah Polak, 1968
  • Richard M. White, 1968
  • Eugene Wong, 1968
  • Lotfi A. Zadeh, 1968 *
  • George L. Turin, 1966 *
  • Allan J. Lichtenberg, 1965
  • Shyh Wang, 1965 *
  • Donald O. Pederson, 1963 *
  • Otto J.M. Smith, 1959 *
  • John R. Whinnery, 1958 *
  • Diogenes Angelakos, 1957 *

Harvard Centennial Medal
Harvard University

  • Richard M. Karp, 1997

Hellman Fellow
Hellman Fellows Program

  • Sanjam Garg, 2018
  • Raluca Ada Popa, 2018
  • Thomas Courtade, 2016
  • Tapan S. Parikh, 2013 *
  • Michael Lustig, 2012
  • Pieter Abbeel, 2011
  • Sayeef Salahuddin, 2010
  • Elad Alon, 2009
  • Maneesh Agrawala, 2008 *
  • Sanjit A. Seshia, 2008
  • Jose M. Carmena, 2007
  • Daniel Klein, 2006
  • Ras Bodik, 2005 *
  • James O'Brien, 2004
  • Marti Hearst, 2000
  • James A. Landay, 1999 *

Humboldt Research Award
Alexander von Humboldt Foundation

  • Constance Chang-Hasnain, 2009

IBM Faculty Award
IBM

  • Michael Franklin, 2009 *
  • Elad Alon, 2008
  • Vladimir Stojanovic, 2006

Intel Outstanding Researcher Award in Nanotechnology
Intel Corporation

  • Tsu-Jae King Liu, 2012

Joseph F. Engelberger Robotics Award for Excellence in Education
Robotic Industries Association (RIA)

  • Ken Goldberg, 2000

Katayanagi Prize for Research Excellence
Carnegie Mellon School of Computer Science (CMUCS)

  • Christos Papadimitriou, 2008
  • David A. Patterson, 2007

Keysight Early Career Professor Award
Keysight Technologies

  • Rikky Muller, 2017

Max Planck Research Award
Max Planck Society

  • Constance Chang-Hasnain, 2009
  • Gene Myers, 2004 *
  • Jerrold Marsden, 2000 *

McKnight Technological Innovations in Neuroscience Award
McKnight Endowment Fund for Neuroscience

  • Jose M. Carmena, 2017
  • Michel Maharbiz, 2017

Microsoft New Faculty Fellow
Microsoft Research (MSR)

  • Daniel Klein, 2004

Monie A. Ferst Award
Georgia Tech's Sigma Xi

  • Chenming Hu, 1998
  • Manuel Blum, 1991

Moore Investigator in Data Driven Discovery
Gordon and Betty Moore Foundation

  • Laura Waller, 2014

NIPS Test of Time Award
Neural Information Processing Systems Foundation (NIPS)

  • Benjamin Recht, 2017

Packard Fellow in Science and Engineering
David and Lucile Packard Foundation

  • Laura Waller, 2014
  • Yun S. Song, 2008
  • Constance Chang-Hasnain, 1992
  • Ming C. Wu, 1992
  • John F. Canny, 1988

Pan Wen-Yuan Foundation Outstanding Research Award
Pan Wen Yuan Foundation

  • Constance Chang-Hasnain, 2013

Rank Prize in Optoelectronics
Rank Prize Funds

  • Eli Yablonovitch, 2014

R&D 100 Award
R&D 100 Awards & Technology Conference (R&D 100)

  • Otto J.M. Smith, 1999 *

Renaissance Award
Stevens Institute of Technology

  • Richard S. Muller, 1995

Richard A. Tapia Achievement Award
Tapia Conference

  • David A. Patterson, 2016

RSA Excellence in the Field of Mathematics Award
RSA Conference

  • Shafi Goldwasser, 1998

SIA University Researcher Award
Semiconductor Research Corporation (SRC)

  • Tsu-Jae King Liu, 2014
  • Chenming Hu, 2011
  • Jan M. Rabaey, 2010
  • David Allstot, 2008 *
  • Andrew R. Neureuther, 2007
  • William G. Oldham, 2003
  • Paul R. Gray, 2000
  • Donald O. Pederson, 1995 *

SRC Aristotle Award
Semiconductor Research Corporation (SRC)

  • Jan M. Rabaey, 2017
  • Tsu-Jae King Liu, 2016
  • Andrew R. Neureuther, 2012
  • Chenming Hu, 2009
  • David Allstot, 2005 *
  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 2002

SRC Inventor Recognition Award
Semiconductor Research Corporation (SRC)

  • Andrew R. Neureuther, 2010
  • Sayeef Salahuddin, 2007
  • Tsu-Jae King Liu, 2005
  • Tsu-Jae King Liu, 2003
  • Tsu-Jae King Liu, 2000
  • Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli, 1991

SRC Technical Excellence Award
Semiconductor Research Corporation (SRC)

  • Robert K. Brayton, 2011
  • William G. Oldham, 1996
  • Chenming Hu, 1991
  • Ping K. Ko, 1991 *

Stanford's Outstanding Inventor Award
Stanford Office of Technology Licensing (OTL)

  • Steven Conolly, 2004

Harvard Medal
Harvard University

  • Susan L. Graham, 2008

Computers and Communications (C&C) Prize
NEC Corporation (NEC)

  • Scott Shenker, 2015
  • David A. Patterson, 2004
  • Donald O. Pederson, 1996 *

Silicon Valley Engineering Hall of Fame
Silicon Valley Engineering Council (SVEC)

  • Tsu-Jae King Liu, 2018
  • Randy H. Katz, 2018
  • Chenming Hu, 2017
  • Paul R. Gray, 2015
  • David A. Hodges, 2012
  • Ernest S. Kuh, 2008 *
  • Lotfi A. Zadeh, 2006 *
  • David A. Patterson, 2005

Honda Prize
Honda Foundation

  • Lotfi A. Zadeh, 1989 *

Kyoto Prize
Inamori Foundation

  • Richard M. Karp, 2008

MacArthur Fellow
MacArthur Foundation

  • Dawn Song, 2010
  • Maneesh Agrawala, 2009 *
  • Claire Tomlin, 2006

Sloan Research Fellow
Alfred P. Sloan Foundation

  • Anca Dragan, 2018
  • Raluca Ada Popa, 2018
  • Prabal Dutta, 2017
  • Ren Ng, 2017
  • Nir Yosef, 2016
  • Tapan S. Parikh, 2014 *
  • Björn Hartmann, 2013
  • Michael Lustig, 2013
  • Prasad Raghavendra, 2012
  • Sylvia Ratnasamy, 2012
  • Benjamin Recht, 2011
  • Pieter Abbeel, 2011
  • Koushik Sen, 2011
  • Thomas Griffiths, 2010
  • Ali Javey, 2010
  • Jose M. Carmena, 2009
  • Alexei (Alyosha) Efros, 2008
  • Sanjit A. Seshia, 2008
  • Yun S. Song, 2008
  • Maneesh Agrawala, 2007 *
  • Daniel Klein, 2007
  • Dawn Song, 2007
  • Elchanan Mossel, 2005 *
  • Martin Wainwright, 2005
  • Jonathan Shewchuk, 2004
  • James O'Brien, 2003
  • George Necula, 2003 *
  • Lior Pachter, 2003 *
  • Ion Stoica, 2003
  • David Wagner, 2003
  • Steven R. McCanne, 1999 *
  • Jack Gallant, 1998
  • Joseph M. Hellerstein, 1998
  • Eric Brewer, 1997
  • Constance Chang-Hasnain, 1994
  • Bernd Sturmfels, 1991
  • Eli Yablonovitch, 1978
  • Manuel Blum, 1972

*No longer active in the department